Aktuarfokus og årsmøte 2026
Aktuarfokus torsdag 12. februar 2026 kl. 09.00 – 17:00 på Thon Hotel Opera (Dronning Eufemias gt 4)
Den Norske Aktuarforening (DNA) inviterer til heldagsseminar med temaer som opptar aktuarene og forsikringsbransjen. Seminaret gir 7 poeng for internasjonalt godkjent aktuar.
| 08:30 – 09:00 |
Registrering med kaffe |
| 09:00 – 09:05 |
Velkommen/innledning Mats Sollie, leder i Den Norske Aktuarforening |
|
09:05 – 09:55 |
Et overblikk over syke- og uføreutfordringene i Norge, - hva skyldes denne utviklingen? Anders Skjævestad, divisjonsdirektør, DNB Bedriftsmarked Liv og Pensjon |
|
09:55 – 10:15 |
Kaffepause |
|
10:15 – 11:05 |
Nytt fra TFF Rebecca Bruun, Fagsjef juridisk i Trafikkforsikringsforeningen |
|
11:05 – 11:45 |
Utdeling av Aktuarprisen 2025 med foredrag av vinnere Skjalg Klausen (Gabler) og Silje Lunde Husebø (Gjensidige) |
|
11:45 – 12:45 |
Lunsj |
|
12:45 – 13:30 |
KI - fire sentrale trender som har preget feltet de siste årene Pierre Lison, Sjefsforsker Norsk Regnesentral |
|
13:30 – 13:45 |
Benstrekk |
| 13:45 – 14:15 |
KI møter aktuarforeningens høringsarbeid En virtuell podcast om Aktuarforeningens brev til Finanskomiteen på Stortinget |
| 14:15 – 14:45 | Kaffepause |
| 14:45 – 15:45 |
Utviklingen i internasjonal og norsk økonomi Jan Ludvig Andreassen, Sjeføkonom Eika |
| 15:45 – 15:55 |
Benstrekk |
| 15:55 – 16:55 |
Cybershow Rune Carlsen, CISO KLP og Underholdningsambassadør |
|
16:55 – 17:00 |
Avslutning Mats Sollie, leder i Den Norske Aktuarforening |
Påmelding
Påmelding er bindende og gjøres på aktuarforeningens hjemmeside:
www.aktfor.no senest 5. februar 2026.
Ved spørsmål kontakt admin@aktfor.no
Antall plasser er begrenset. Innen påmeldingsfristen vil medlemmer prioriteres ved for mange påmeldte.
Avmelding
Gi beskjed til administrasjonssekretæren på admin@aktfor.no hvis du er påmeldt, men blir forhindret fra å delta på seminaret og/eller måltidet etter årsmøtet. Gi også beskjed om en annen kommer istedenfor den som er påmeldt.
Medlemsmøte og årsmøte
Kl. 17:15 avholdes på samme sted medlemsmøte med påfølgende årsmøte og middag. Deltakelse på selve årsmøtet er gratis og trenger ingen forhåndspåmelding. Middagen har særskilt påmelding. Både årsmøte og middag er begrenset til medlemmer av DNA og andre aktuarforeninger.
Overnatting Hotel Thon Opera
Rom inkl. frokost kan bestilles på nettstedet.
Det tas forbehold om endringer i programmet.
Anders Skjævestad
Anders er statsautorisert revisor og har de siste 24 årene jobbet i DNB. Han har vært viseadministrerende og administrerende direktør i DNB Livsforsikring. Siden høsten 2023 har han ledet DNBs distribusjon og kundeområde på Pensjon og Livsforsikringsområdet.
Pierre Lison
Pierre Lison er sjefsforsker ved Norsk Regnesentral (NR), hvor han forsker på maskinlæring og språkteknologi, med særlig fokus på store språkmodeller (slik som ChatGPT) og deres bruk i ulike anvendelser. Han er involvert i en rekke forskningsprosjekter i skjæringspunktet mellom kunstig intelligens og andre fagområder, fra juss og humaniora til materialvitenskap. Han leder bl.a. et nytt nordisk initiativ finansiert av NordForsk som skal undersøke de juridiske, tekniske og økonomiske konsekvensene av generative KI-modeller for opphavsrett.
Pierre Lison studerte informatikk og språkteknologi ved Universitetet i Louvain (Belgia) og Saarland (Tyskland). Han har en doktorgrad i informatikk fra Universitetet i Oslo (2014). Ved siden av sin forskerstilling hos NR underviser han som førsteamanuensis II i maskinlæring og språkteknologi ved Universitetet i Oslo.
Jan Ludvig Andreassen
Jan L. Andreassen er utdannet samfunnsøkonom ved UiO, og nå sjeføkonom i Eika Gruppen, med nær 40 års erfaring i finans. Blant annet fra DnB og NBIM.
Hans arbeidsområder har i hovedsak vært makroøkonomiske utviklingstrekk hjemme og ute, renter og valuta. Han har skrevet tre bøker, den siste om finansielle kriser opp gjennom århundrene. Han bidrar med kronikker og intervjuer i media, og driver en blogg:
Rune Carlsen
Rune Carlsen har gjennom 30 år holdt kurs og foredrag for de fleste selskaper i Norge. I tillegg til å være en internasjonalt premiert tryllekunstner, er hans foredrag den eneste av sitt slag. Runes kombinasjon av faglige ekspertise, inspirerende presentasjon og magiske innpakning, vil tilføre dine ansatte og selskap noe helt unikt!
Foredraget CYBERSHOW er en god kombinasjon av underholdning og faglig innhold. Både kriminelle og tryllekunstnere benytter psykologiske teknikker for å manipulere og påvirke sitt publikum eller målgruppe. Metoder som avledning, sosial manipulasjon, illusjoner ved valg, persepsjon, utnyttelse av nyskjerrighet og følelser, forvirring, manipulering av tillit, bruk av teknologi og mye mer. Dette er et helt unikt foredrag hvor underholdning og magi krydres med et faglig og viktig innhold for å sikre god bevisstgjøring.
Rebecca Bruun
Rebecca Bruun er jurist fra Universitetet i Oslo og juridisk fagsjef i Trafikkforsikringsforeningen (TFF). Hun har vært en sentral ressurs i utviklingen av TFFs klageordning for gebyr ved uforsikrede motorvogner siden hun begynte i 2018. I sin nåværende rolle kombinerer hun juridisk fagkompetanse med praktisk problemløsing for skadeavdelingen, og hun er en aktiv formidler av kunnskap om risiko og konsekvenser ved uforsikret kjøring. Rebecca deltar jevnlig i foredrag og nyhetssaker, der hun jobber for å styrke allmennhetens forståelse av regelverket og betydningen av trafikkforsikring.
Sted
Dronning Eufemias gate 4, 0191 Oslo